NYHEDER OM DANKORTET

Her kan du finde de seneste nyheder om Dankortet​


Dankort-forbruget steg 7 % i april 2015

13 maj 2015

​​​​​​​​Danskerne handlede for DKK 30,2 milliarder med deres Dankort i april 2015. Det er en stigning på 7 % i forhold til april 2014. I samme periode steg antallet af Dankort-betalinger med 8,8 % til 99,5 millioner.


Handel med Dankort på nettet

Danskernes forbrug med Dankort i forbindelse med handel på nettet var i april DKK 3,9 milliarder, hvilket er 8 % mere end i samme periode sidste år. Til sammenligning var væksten i marts 2015 10,3 % i forhold til marts 2014.

Pengeoverførsler via mobil er populært blandt danskerne, og i april måned udgjorde pengeoverførsler, hvor Dankortet var involveret, knap DKK 1,1 milliard. Det er DKK 750 millioner mere end samme periode sidste år. Hvis man vil bruge Dankort-forbruget som indikator for privatforbruget, bør disse overførsler trækkes helt eller delvist fra, da de primært udgøres af pengeoverførsler og ikke er betalinger.


Oversigt over Dankort-forbrug

Må​ned: April20152014DifferenceVækst
Samlet Dankort-forbrug (mia. DKK)30,228,22,07,0 %
     
Dankort-forbrug fysisk handel (mia. DKK)25,124,20,93,8 %
     
Dankort-forbrug på nettet (mia. DKK)5,03,91,128,2 %
  • Heraf pengeoverførsler via mobil (mia. DKK)*
1,10,30,8 
*=Dækker kun pengeoverførsler hvor Dankortet er brugt som betalingsmiddel.
Dankort-tallene i tabellen er afrundet for overskuelighedens skyld. De anførte tal for 'Vækst' og 'Difference' er baseret på udregning af tallene før afrunding. Hvis ovenstående tal for betalingstransaktioner med Dankort videreformidles, skal Nets tydeligt anføres som kilde.

 
Dankortet er billigste betalingsform for samfundet

Ifølge Nationalbanken er Dankortet langt den billigste betalingsform for samfundet, og de samfundsmæssige omkostninger ved at anvende Dankort på forretningssteder, er markant lavere end betaling med kontanter eller internationale kort.

 
Nye muligheder med Dankortet

Som en ny funktionalitet på Dankortet kan forretninger nu tilknytte deres loyalitets- eller kundeprogram direkte til Dankortet. Det betyder, at man som kunde ikke længere skal medbringe sit kundekort, når man vil gøre brug af fordele og rabatter, og at man som forretning ikke længere behøver at udstede fysiske loyalitetskort til sine kunder. Alting registreres, når man er en del af Dankortet.

 
Betal med Dankort og støt din favoritforening

KlubLiv Danmark er et helt nyt initiativ, hvor foreninger og klubber får sponsorpenge via såkaldte mikrosponsorater. Når danskerne tilmelder deres Dankort til KlubLiv Danmark, skal de samtidig fortælle, hvilke foreninger eller klubber, de ønsker at støtte.

Oversigt over pengeoverførsler med Dankort

DK​​K201520142013
Januar800.646.000207.946.0005.953.000
Februar766.756.000222.292.0005.690.000
Marts965.951.000288.942.000 6.368.000
April1.080.366.000334.147.000 6.226.000
Maj426.098.0005.284.000
Juni456.908.00025.933.000
Juli474.285.00038.384.000
August564.987.00061.597.000
September573.824.00071.190.000
Oktober639.301.000100.625.000
November698.504.000134.018.000
December908.428.000208.571.000
Total5.795.668.000669.844.000
 


For yderligere oplysninger, kontakt venligst:
Ulrik Marschall, Press Officer, Nets
M: +45 29 48 26 46
umars@nets.eu

​​​​​